Akademia z okazji 11 listopada 2003

Troszkę historii:

Pierwsza wojna światowa zakończyła się 11 listopada 1918 r. z chwilą podpisania przez Niemcy rozejmu w lasku Compiégne pod Paryżem. Był to przełomowy moment nie tylko w dziejach całej Europy, ale i Polski. Dzień wcześniej powrócił do Warszawy Józef Piłsudski, komendant I Brygady Legionów, internowany od lipca 1917 r. przez Niemców w Magdeburgu. Przed domem, w którym mieszkał, zebrały się tłumy, a do mieszkania zaczęli przychodzić przedstawiciele różnych stronnictw i partii. Na wieść o powrocie Piłsudskiego, Ignacy Daszyński wraz z całym rządem 11 listopada przyjechał do Warszawy. Tego samego dnia Józef Piłsudski otrzymał z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową i rozpoczął konsultacje z przedstawicielami stronnictw politycznych w sprawie utworzenia koalicyjnego rządu. 14 listopada, nowym dekretem Rada Regencyjna postanowiła się rozwiązać i całą władze w państwie przekazała Piłsudkiemu, ustanawiając urząd naczelnika państwa. 11 listopada 1918 roku Polska powróciła na mapy świata.

Dzień 11 listopada ustanowiono później Świętem Niepodległości Polski.

Akademię pod kierunkiem p. Haliny Pychowskiej i p. Małgorzaty Katy przygotowali:

Joanna Dolińska i Kacper Kościółek z klasy II d

Barbara Gałczyńska, Paulina Piątek, Kinga Sobieszczańska, Bogumiła Tryka i Krzysztof Rędzio z klasy II g

Anna Froncz, Katarzyna Surowaniec i Sławomir Fonał z klasy III e

Nad oprawą plastyczną czuwała p. Anna Tomaszczuk a nad oprawą muzyczna p. Paweł Woźniak.

Z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 13 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Autorzy uroczystości odśpiewali i zagrali kilka pieśni narodowych ("Wojenko, wojenko...",Ułani, malowane dzieci", "Szara piechota", "Przybyli ułani pod okienko","Ojczyzna znowu wolna", My pierwsza brygada") zwłaszcza tę, która towarzyszyła całemu narodowi w trudnych chwilach:

"Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród

Nie damy pogrześć mowy

Polski my naród, polski lud

Królewski szczep Piastowy

Nie damy, by nas zniszczył wróg

Tak nam dopomóż Bóg

Tak nam dopomóż Bóg"

Wyrecytowano również kilka pięknych wierszy... Oto jeden z nich:

Mówiono, żeś jest "pawiem i papugą"

Byłaś samotna i przez świat wzgardzona.

Gdy na niewolę skazano Cię długą

Dziś zmartwychwstałaś. Polsko odrodzona.

Tęczą dwubarwną zalśniłaś nad nami

Biało-czerwoną mgłą się rozpościerasz

Ci, co nad losem Twym płakali długo

Już nie pozwolą, byś miała umierać.

Będziesz wspaniała znowu i bogata

Jak wówczas, gdy Jagiełły trwało panowanie

Śpiew modlitewny sprzed ołtarzy wzlata

"Wróconą wolność racz zachować Panie".

Akademia była bardzo piękna, obejrzało ja wielu uczniów, którzy swoja postawą zademonstrowali szacunek dla wartości narodowych i uczcili pamięć tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj suwerenności.