Projekt ESTABLISH

W naszej szkole realizowany jest projekt ESTABLISH przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie opiekunem projektu jest nauczyciel chemii mgr Agnieszka Chyła.

ESTABLISH - Europejska Nauka i Technika w Praktyce:  tworzenie powiązań pomiędzy przemysłem, szkołą i domem. Aby wspierać kształtowanie postaw i kompetencji badawczych uczniów nawiązałam kontakt z lokalnym przemysłem. W ramach tego projektu uczniowie klasy Ie odwiedzili dwa zakłady przemysłowe – Piekarnię PSS Społem w Stalowej Woli i Okręgową Spółdzielnie Mleczarską.

Uczniowie kl Ie obejrzeli proces dzielenia ciasta na chleb i przygotowywania go do wyrośnięcia.

Dowiedzieli się, że bułki kajzerki są produkowane w specjalnej maszynie.

Zaskoczyły nas informacje o ilości zużywanych drożdży(ok 60 kg dziennie), ilości potrzebnych jaj (3000 i 1000 na drożdżówki, które są wybijane ręcznie), ilości mąki (2,5 tony dziennie).

Z zainteresowaniem oglądali sposoby na odwracanie 45 bułek za jednym razem oraz sposoby pieczenia i suszenia wyrobów cukierniczych.

Dzięki tej wycieczce uczniowie poznali zakład piekarski, obejrzeli proces technologiczny pieczenia chleba i produkcji wyrobów cukierniczych oraz zintegrowali zespół klasowy.

Drugim etapem poznawania przemysłu naszego regionu była wycieczka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Stalowej Woli.

Spółdzielnia mleczarska to zakład produkujący żywność o specjalnych wymogach sanitarnych, dlatego też podczas zwiedzania uczniowie byli ubrani w specjalne fartuchy.

Dzięki temu obejrzeli produkcję białego sera.

Proces paczkowania twarogu.

Wycieczka ta miała na celu obejrzenie procesów przetwórczych mleka.