Bookcrossing, czyli uwolnij książkę!!!

Biblioteka Gimnazjum nr 5 w Stalowej Woli zaprasza do włączenia się  w akcję bookcrossingu, czyli uwalniania książek. Każdy, kto ma w domu przeczytaną, niezniszczonną i ciekawą książkę, może ją przynieść do biblioteki szkolnej, gdzie znajduje się wydzielone miejsce, w którym ,,uwalniamy" zebrane książki. Każdy może również przyjść i wziąć za darmo książkę do domu, a po przeczytaniu przekazać ją dalej zgodnie z zasadą bookcrossingu.

Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć  z rąk do rąk i być czytane.

Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (po polsku wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży). W marcu 2001 r. założył stronę internetową. Cztery tygodnie później ogłosił, że zamierza rozszerzyć swój projekt na cały świat. W 2004 r. wyrażenie "Bookcrossing" trafiło do słownika Oxfordu. Było także tematem australijskiego serialu obyczajowego "Sąsiedzi". W listopadzie 2013 r. zarejestrowano na stronie 2 274 172 użytkowników i 10 026 453 książek z 132 krajów.

Idea bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Równolegle uruchomiono dwa polskie portale boockrossingowe: pierwszy (www.bookcrossing.pl) z inicjatywy Macieja Ślużyńskiego i Lechosława Gawrońskiego i drugi (www.gazeta.pl/podajksiazke) - za sprawą Tomasza Brzozowskiego przez Gazetę Wyborczą.

Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi. Pierwsze Święto Wolnych Książek odbyło się 6 kwietnia 2004 roku, w dniu urodzin jednego z inicjatorów bookcrossingu w Polsce. W późniejszych latach data ta została zmieniona pod wpływem sugestii nauczycieli.

8 kwietnia 2013 roku z inicjatywy Zrzeszenia Studentów Polskich akcja bookcrossingowa ruszyła na Uniwersytecie Warszawskim. W pierwszym dniu akcji udało się uwolnić 200 książek pozyskanych dzięki uczynności instytucji kulturalno-oświatowych.

Akcja bookcrossingu w naszej szkole potrwa do końca roku szkolnego. Więcej informacji można uzyskać w bibliotece Gimnazjum nr 5.

Zapraszamy do wspólnej podróży z książką!