Gimnazjum nr 5

Kalendarium

Piątek, 2024-04-19

Imieniny: Alfa, Leonii

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1711809
  • Do końca roku: 256 dni
  • Do wakacji: 63 dni

Kartka z kalendarza

Rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń” – podkreślili senatorowie. Okazją do ustanowienia Henryka Sienkiewicza patronem 2016 roku jest fakt, że wypada  100. rocznica śmierci pisarza.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości”– napisano w uchwale.

            Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey), jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem cyklu "Trylogia", powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy" i wielu nowel.

Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski.

„Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać” – powiedział pisarz.

            Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w obchody stulecia urodzin pisarza. Na korytarzu szkolnym w atrakcyjny wizualnie sposób wyeksponowano informacje na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Poloniści położyli szczególny nacisk na dokładne zapoznanie uczniów z twórczością pisarza. W klasach pierwszych omówiono powieść historyczną pt. „Krzyżacy”, a treść książki wzbogacono o projekcję filmową. Adaptacja utworu w reżyserii Aleksandra Forda doskonale uzupełniła lekturę i przybliżyła uczniom  realia średniowiecza. W pierwszym semestrze następnego roku szkolnego zaplanowano konkurs wiedzy na temat tej lektury.