Gimnazjum nr 5

Kalendarium

Środa, 2024-04-24

Imieniny: Bony, Horacji

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1713189
  • Do końca roku: 251 dni
  • Do wakacji: 58 dni

Kartka z kalendarza

Eliminacje projektowe do XXIII sesji „Sejmu Dzieci i Młodzieży” 2017

W dniach 27.02.2017 - 11.04.2017 roku  odbywała się rekrutacja do XXIII sesji  „Sejmu Dzieci  i Młodzieży”. Jest to projekt edukacyjny realizowany przez Kancelarię Sejmu we współpracy z innymi instytucjami. Jego celem od ponad 20 lat jest ukazywanie, na czym polega odpowiedzialność obywatelska przez aktywizowanie młodych ludzi na rzecz społeczności lokalnej oraz upowszechnianie wiedzy wśród młodzieży na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej. Na podstawie zrealizowanych projektów wyłonionych zostaje 460 najlepszych uczniów, którzy stają się później posłami Sejmu Dzieci i Młodzieży. Posiedzenie SDiM odbywa się 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka. 

Uczestnicy projektu muszą wykonać zadania, które bezpośrednio wynikają z tematu sesji młodzieżowego parlamentu. Relacje ze zrealizowanych projektów, które znajdują się na platformie SDiM są oceniane i stanowią podstawę do rekrutacji posłów. Temat XXIII sesji nawiązywał do uchwalonej przez Sejm RP w 2016r. ustawy
o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Uczniowie podjęli wyzwanie polegające na odnalezieniu w najbliższym otoczeniu miejsca, którego nazwa powinna zostać zmieniona zgodnie z przepisami ustawy. Jeżeli takiego miejsca nie ma – należało odnaleźć lokalnego bohatera i zaproponować uczczenie go poprzez nadanie imienia ulicy/placu/parku itp. lub zaproponować inną formę uhonorowania.
W Gimnazjum nr 5 projekt realizowały 4 dwuosobowe zespoły: sześcioro uczniów
z klasy 2B i 2 uczennice z klasy 1B.

Każdy zespół wykonał mozolną pracę zdobywając informacje niezbędne do realizacji projektu. Gimnazjaliści odwiedzili różne instytucje: biblioteki, Muzeum Regionalne, Urząd Miasta. Spotykali się z prezydentem Miasta Stalowej Woli, przewodniczącym Rady Miasta, autorem książek o Stalowej Woli, dyrektorami szkół podstawowych
i gimnazjalnych postulując uhonorowanie swoich bohaterów.

Zespoły wykonały wiele działań: szukały informacji na temat pozostałości po systemie totalitarnym, bohaterach godnych upamiętnienia, zrealizowały badanie opinii społecznej na temat wybranych postaci naszego miasta, stworzyły prezentacje multimedialne i nakręciły krótkie filmiki przedstawiające działania, przekazały zdobyte informacje uczniom a rodzicom zaprezentują w przyszłości. W planie jest również zorganizowanie wystawy o „Żołnierzach Wyklętych AK”. Szkoły podstawowe otrzymają opracowaną i wykonaną przez uczniów historyczną wersję dziecięcej gry „Piotruś”.

Uczniowie spisali się na medal, montażysta „stawał na głowie” a wszyscy pracowali pod czujnym okiem nauczyciela historii - pani Marzeny Kozioł.

28 kwietnia 2017 r., do godz. 15.00 zostaną ogłoszone oficjalne listy posłanek
i posłów na platformie SDiM.

Trzymamy kciuki!!!

Prezentacje multimedialne o bohaterach lokalnych godnych upamiętnienia.