,,Jak nie czytam, jak czytam”, czyli jak uczniowie klasy II d zachęcają do czytania książek i poznają lokalna historię

1 czerwca 2017 r. uczniowie klasy II d wraz z wychowawca p. Anną Lubas odwiedzili Bibliotekę Międzyuczelnianą w Stalowej Woli, która  w tym roku po raz pierwszy włączyła się do ogólnopolskiej akcji pod hasłem ,,Jak nie czytam, jak czytam”.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem  tego wydarzenia była redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne i publiczne. Głównym celem akcji jest promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że książki są popularne wśród ich rówieśników.

Akcji towarzyszyła próba pobicia zeszłorocznego rekordu  wspólnego czytaniu o tej samej godzinie .

Dokładnie o  godzinie 10.00 osoby zebrane przed budynkiem biblioteki czytały cicho lub czytały innym. A było komu czytać, gdyż na spotkanie przybyła liczna grupa przedszkolaków. Dzieciaki  przyniosły ze sobą książeczki, a w czytaniu pomogli im nasi gimnazjaliści.

Tego dnia uczniowie klasy II d wiedzę zdobywali  nie tylko czytając książki. Dobrą okazją do jej pogłębienia było odwiedzenie wystawy plenerowej pt.:,,COP oczami przedwojennych fotoreporterów” i pomnika E. Kwiatkowskiego na skwerze przed kinem ,,Ballada”.

W czasie tak spędzonego czasu uczniowie przekonali się, że wystawy  plenerowe i pomniki w przestrzeni miejskiej pełnią  ważną i różnorodną funkcję.

Natomiast udział w akcji  promującej czytanie to uznanie dla wagi książki .

"Czytanie rozwija rozum młodzieży,

odmładza charakter starca,

uszlachetnia w chwilach pomyślności,

daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach".

Marcus Tullius Cicero