„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”
                                                                      J. Iwaszkiewicz

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.

To święto upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy   w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Przesłanie dla Polaków jest jedno – dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty.

Specjalnie na tę okazję nauczycielki języka polskiego (B. Bryś- Ordelowska, E. Kiec, A. Lubas, Z. Wlazło) opracowały scenariusz lekcji wychowawczych, które zostały przeprowadzone przez wychowawców we wszystkich klasach gimnazjum. Najpierw uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną zawierającą ciekawostki językowe. Potem odbyły się klasowe konkursy  pt. ,,Wierszyki łamiące języki”, w których uczestniczy musieli się wykazać nienaganną dykcją. Najładniejsze i najciekawsze prezentacje zostały nagrodzone oceną bardzo dobrą z języka polskiego. Końcową część lekcji przeznaczono na rozwiązywanie zadań językowych, co też spodobało się uczniom. Ci najbardziej otrzymali piątkami z j. polskiego.

Ta lekcja wychowawcza spodobała się zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Minęła szybko, w radosnej atmosferze, gdyż okraszona była sporą dawką humoru.