Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

Uczennice Gimnazjum nr 5 w Sejmie Dzieci i Młodzieży!!!

W dniu 30 kwietnia 2018r. opublikowano wyniki eliminacji XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Julia Krzysztoń i Aleksandra Walkowicz z klasy IIB oraz Kinga Panek i Natalia Sokolik z klasy IIIB reprezentować będą Gimnazjum nr 5 i województwo podkarpackie podczas obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie - 1 czerwca 2018r.

Tytuł tegorocznej sesji – „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej” - nawiązuje do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Projekt eliminacyjny polegał m.in. na zaplanowaniu kampanii wyborczej posła bądź posłanki do Sejmu Ustawodawczego lub Sejmu I kadencji z uwzględnieniem środków przekazu dostępnych w latach 1919-1922.

Głównym celem projektu jest przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz procesu legislacyjnego. Tegoroczna sesja ma też za zadanie przybliżyć młodzieży historię polskiego parlamentaryzmu w czasach II RP. Dodatkowo, intencją organizatorów jest promowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich, a także zachęcenie ich do działalności na rzecz społeczności lokalnych na etapie realizacji zadania rekrutacyjnego.

Organizatorem XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłych latach: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Gratulacje dla posłanek Sejmu Dzieci i Młodzieży!!!

Wsparcie merytoryczne uczniów – p. Marzena Kozioł.