Gimnazjum nr 5

Kalendarium

Piątek, 2024-03-29

Imieniny: Marka, Wiktoryny

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1704069
  • Do końca roku: 277 dni
  • Do wakacji: 84 dni

Kartka z kalendarza

"Indie - kraj kontrastów" - Spotkanie z podróżnikiem.

20 listopada 2018r. odbyło się w naszej szkole kolejne już spotkanie z podróżnikiem - przedstawicielem grupy Trzask. Tym razem przyjechał pan Maciej Kras, który zabrał nas w podróż po Indiach

Pan Maciej pokazał nam dwa oblicza tego państwa. Jedno to piękne, egzotyczne  krajobrazy, wspaniałe zabytkowe miasta, bogate  pałace i świątynie takie jak np. okazałe  Taj Mahal  – mauzoleum  z białego marmuru, wzniesione przez  Szahdżahana na pamiątkę przedwcześnie zmarłej ukochanej żony, Pałac Wiatrów w Dżajpurze czy Złota Świątynia Sikhów w Amritsarze.

     Drugie oblicze Indii to dzielnice nędzy gdzie miliony biednych ludzi koczuje na brudnych, pełnych zwierzęcych odchodów ulicach oraz sterty odpadów miedzy którymi świnie wyszukują resztek  jedzenia.

     Pan Maciej podkreślał, że ważnym aspektem  rzeczywistości tej części świata jest religia oraz różne obyczaje i wierzenia.  I tak nieodłącznym elementem indyjskiej wiary, życia i codzienności są m.in. tzw. święte krowy, które mogą swobodnie poruszać się po ulicach miast,  sati- rytualne samospalenia, czy przynależność do kast. Ważnym  ośrodekiem kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu jest Waranasi - miejsce znane z rytualnych kąpieli w świętej rzece Ganges, której wody uzdrawiają i oczyszczają z grzechów.

      Szczególnie zadziwiła uczniów Karni Mata - świątynia szczurów w Deshnok gdzie żyje około 20 000 tych gryzoni. Szczury traktowane są tu iście po królewsku  - kapłani opiekują się nimi, karmią je podając im mleko i rozsiewając ziarno a Hindusi pielgrzymują do tej świątyni, przynosząc dary i oddają cześć jej mieszkańcom. Do tej świątyni można wejść tylko boso - jeżeli ktoś nadepnąłby na zwierzę musi jako zadośćuczynienie ufundować figurkę szczura ze złota.

     Uczniowie usłyszeli także historię o Gandhim - jego filozofii i walce o niepodległość, codziennym  pokojowym pokazie siły na granicy Indii z Pakistanem, dowiedzieli się dlaczego kobiety w Indiach noszą bindi – czerwony znak na czole oraz poznali typowe stroje Hindusów. Mogli także przymierzyć sari – strój kobiecy i dhoti – strój męski

     Spotkanie z  podróżnikiem  było znakomitą lekcją geografii o środowisku przyrodniczym i kulturze  Indii.