W krainie ozdób choinkowych - wycieczka 1a i 1c

9 XI 2017r. klasy I a i I c udały się na wycieczkę do Nowej Dęby, do Manufaktury Ozdób Choinkowych pana Janusza Bilińskiego.

Po przybyciu na miejsce czekała na nas pani przewodnik, która ciekawie opowiadała o zgromadzonych bombkach, wiszących na choinkach  z różnych epok i części świata. Znajdują się tu  tysiące unikatowych, ręcznie malowanych  i niepowtarzalnych ozdób wykonanych tradycyjną metodą. Następnie pokazała nam jak powstaje bombka, jak szklana, podłużna rurka zamienia się w dzieło sztuki. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały proces rozgrzewania szkła i „dmuchania” kształtu bombki. W dekoratorni podziwiały artystyczną pracę pań dekoratorek, które najpierw malowały wzór na bombkach, a następnie obsypywały je różnobarwnymi  brokatami. Po zwiedzeniu manufaktury nadszedł czas na twórczą pracę dzieci, które zgromadziły się przy długim stole. Każde dziecko otrzymało  okrągłą banieczkę, na której malowało wzór klejem, a potem o obsypywało różnymi kolorami błyszczących brokatów.  Gotowe prace trafiły na stojak, do suszenia pod specjalnymi lampami. Dla dzieci będzie to szczególna ozdoba choinkowa wykonana i zaprojektowana własnoręcznie. Można też było zrobić pierwsze zakupy w prawdziwym sklepie, a towar był bardzo delikatny.  Wszystkim bardzo podobała się wycieczka. Dostarczyła ona wielu wrażeń i wiadomości o tym, jak powstają świąteczne ozdoby choinkowe. Byla to pierwsza wspólna wycieczka klas pierwszych.

Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy: p. M. Bal, M. Kotwa, N. Paterek oraz rodzice.

Autor: mgr Małgorzata Kotwa