Szkoła Promująca Zdrowie

W listopadzie 2015 roku Zespół Szkół nr 3 w Stalowej Woli podjął działania związane z przystąpieniem do Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Idea szkół promujących zdrowie w Polsce pojawiła się już w 1991 roku.

Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych, a ponadto tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

• dobremu samopoczuciu całej społeczności szkolnej, a więc uczniów, rodziców, nauczycieli  i pozostałych pracowników szkoły,
  • podejmowaniu przez członków społeczności szkolnej działań na rzecz zdrowia własnego  i innych ludzi oraz tworzenia zdrowego środowiska.

Do działania zaprosimy również rodziców oraz instytucje nie związane bezpośrednio ze szkołą (np. staż pożarna, policja, lekarze, itp.)

Po rocznej pracy szkoła będzie mogła ubiegać się o nadanie rejonowego certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie.

Program opracowały panie Aldona Paterek i Iwona Zielińska, które są też koordynatorkami Programu. Poszczególne zadania realizowane są przez nauczycieli, wychowawców, dyrekcję, pozostałych pracowników szkoły oraz rodziców.

Działanie: Festiwal smaków

W ramach realizacji Programu Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie klas piątych i szóstych wzięli udział w akcji pod nazwą „Smacznie, zdrowo, kolorowo”.

Działanie: Uczymy się udzielać pierwszej pomocy

W ramach realizacji programu Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie klasy IV d i VI b odbyli szkolenia z zakresu udzielania I pomocy. Jak widać każdy chętny mógł pod okiem fachowców przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy.

Działanie: Profilaktyka uzaleźnień

W ramach realizacji zadań wynikających z Programu Szkoły Promującej Zdrowie w dniach 7, 8 i 14 kwietnia 2016 roku uczniowie klas VI a b c kolejno uczestniczyli w zajęciach edukacyjno – profilaktycznych z zakresu uzależnień. Zajęcia obywały się w siedzibie MONAR w Stalowej Woli, a...

Działanie: Przygotowanie zdrowych kanapek w klasach IV

Uczniowie klasy IV c wraz z wychowawcą panią Agatą Partyką i IV b z wychowawcą panią Jadwigą Jankiewicz oraz IV a z wychowawcą panią Małgorzatą Godek przystąpili do szkolnego Programu "Szkoła Promująca Zdrowie" przygotowując zdrowe i pożywne kanapki.

Działanie: Dzień Dobrego Słowa

Od listopada 2015 r. w szkole podstawowej pani Agata Partyka 13 dnia każdego miesiąca organizuje Dzień Dobrego Słowa.

Działanie: Owoce i warzywa w szkole

Od września 2015 roku przez cały rok szkolny w Publicznej Szkole Podstawowej nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli realizowane są  programy „Mleko w szkole” i „Owoce i warzywa w szkole”.

Działanie: Przerwa z muzyką

Od listopada 2015 r. w szkole podstawowej 2 razy w miesiącu w czasie drugiej przerwy przez radiowęzeł nadawana jest muzyka, przy której chętni uczniowie i nauczyciele mogą miło spędzić czas.

Działanie: Spotkanie z policjantem

18 listopada 2015 r. uczniowie klas VI spotkali się z policjantem. Zajęcia dotyczyły profilaktyki zażywania dopalaczy i innych środków zmieniających świadomość.

Działanie: przygotowywanie zdrowych kanapek w klasach II

W ramach realizacji zadań wynikających z Programu Szkoły Promującej Zdrowie panie Aldona Paterek i Iwona Zielińska w terminie od 10 do 18 marca przeprowadziły zajęcia w klasach I e ,I f oraz wszystkich klasach drugich.

Działanie: Uczymy się udzielać pierwszej pomocy

W ramach realizacji zadań wynikających z Programu Szkoły Promującej Zdrowie dnia 17 marca 2016 roku uczniowie klasy V b odbyli teoretyczne i praktyczne szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Działanie: Przygotowanie zdrowych kanapek w klasach I

W dniach od 1 do 10 marca 2016 roku  w ramach realizacji zadań wynikających z Programu Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie klas pierwszych pod opieką pań Aldony Paterek i Iwony Zielińskiej przygotowywali kanapki ze zdrowych produktów.