Przedszkolaki na wycieczce

29.05.2018r. przedszkolaki z oddziałów 01 i 02 odwiedziły zagrodę edukacyjną „Doboszówka” w Kalennem.

Dzieci wzięły  udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, podczas których uczyły się rozpoznawać zboża i uzyskane z nich  mąki, poznały etapy powstania chleba. Uczestniczyły w młóceniu zboża cepem i  czyszczeniu przy użyciu przetaka. Próbowały, jak kiedyś  mielono ziarna w ręcznych żarnach. Z wielkim zapałem przygotowały  ciasto  i uformowały chlebki o różnych kształtach.  Gdy  chlebki  piekły się w chlebowym piecu, dzieci  robiły masło  w dawniej używanej  maśniczce. Warsztaty zakończyła degustacja chleba z masłem i maślanki. Przedszkolaki   miały  okazję doświadczyć  prawdziwego życia na wsi, mogły obserwować zwierzęta i  bawić się  będąc  blisko natury.

Opiekę podczas wycieczki  sprawowały panie  H. Kołodziej i T. Gorczyca  oraz rodzice.

Autor: mgr Teresa Gorczyca i mgr Helana Kołodziej