Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

Pierwszoklasistki laureatkami wojewódzkiego konkursu plastycznego „Namaluj historię dziadków”.

14 czerwca br.,w sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród,  XI. edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów „Namaluj historię dziadków”.

W kategorii klas I-III szkoły podstawowej laureatkami konkursu zostały uczennice klasy 1 c :

– Maja Rurarz, zdobyła 1 miejsce:

– Gabriela Liszka, zdobyła wyróżnienie.

Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania historią najnowszą przez bezpośredni kontakt z jej świadkami. Prace dotyczyły historii Polski w latach 1939-1989 i powstały w wyniku inspiracji opowiadaniem osoby żyjącej w przedstawianym okresie lub zainspirowane zostały  opowiadaniem nauczyciela o wydarzeniu, które miało miejsce  w rzeczywistości, a które dotyczy historii danego miejsca.

Prace dziewczynek przedstawiały smutną historię dotyczącą zagłady Żydów na rozwadowskim rynku z lipca 1942 roku. Powstały w wyniku opowiadania nauczyciela o tym wydarzeniu. Dodatkowo uczennice, wraz z klasą, uczestniczyły w wycieczce pieszej po Rozwadowie i budynek nieistniejącego Ratusza, przed którym rozegrała się ta  tragedia, mogły zobaczyć na fotografiach wystawy plenerowej.

Nagrodzone prace zostały wykonane pod kierunkiem wychowawcy klasy.

Autor: mgr Małgorzata Kotwa