Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

Lekcja inaczej w klasie 4 b

W środę 13 czerwca w klasie IV b, której wychowawcą jest pani Zofia Wlazło, zostały przeprowadzone warsztaty dziennikarskie.

Dziennikarka i prezenterka telewizyjna TV STELLA p. Ewa Żołna, kamerzysta pan Paweł Oszust oraz montażysta pan Marcin Żołna wraz z uczniami nagrywali news do serwisu informacyjnego.

Z dwugodzinnych nagrań zmontowano dwuminutowy news na temat:

„Gdzie Polacy spędzą wakacje?”

Uczniowie poznali od podstaw tworzenie newsa, i dowiedzieli się, w jaki sposób montuje się wszystkie nagrane ujęcia, tzw. setki, czyli krótkie wypowiedzi udzielone reporterowi. Poznali również słownictwo charakterystyczne dla środowiska dziennikarskiego, np. : belka (grafika z napisem - na niej pisze się imię i nazwisko oraz funkcję rozmówcy), przebitka (materiał filmowy lustrujący słowa lektora), OFF (tekst nagrany przez lektora między setkami, na które nakłada się ujęcia).

Warto zauważyć, że pani Ewa i pan Marcin są rodzicami jednego z uczniów klasy IV b. Podzielili się swoją pasją i pokazali, że pracując, tworząc, można się również doskonale bawić.

Autor: mgr Zofia Wlazło