Wtorek, 2024-04-30

Imieniny: Balladyny, Lilli

Lapbookowe szaleństwo

Lapbook to w wolnym tłumaczeniu książka na kolanach.

Przypomina edukacyjne portfolio, w środku którego przykleja się papierowe książeczki, kieszenie, harmonijki pozwalające na uporządkowanie informacji. W tworzeniu lapbooków nie ma ściśle określonych zasad. Ważniejsza jest fantazja, twórcze wykorzystanie papierowych materiałów i przedstawienie za ich pomocą wybranego zagadnienia. Tematyka lapbooków może być różnorodna.
Tak właśnie było w klasie III d. Od dłuższego czasu dzieci przygotowywały się do tworzenia "książek na kolana". Każdy wybrał temat, który go najbardziej interesuje i w domu przygotował elementy, które potem umieszczał w klasie w specjalnej teczce. Najwięcej lapbooków poświeconych było zwierzętom. I nic dziwnego- dzieci z klasy III d są miłośnikami zwierząt. Były koty, psy, konie, owady, gryzonie, zwierzęta dzikie, ptaki.  Inne przyrodnicze lapbooki to "Lasy polskie" i "Kwiaty". Pojawiły się także bardzo interesujące lapbooki pt. "Kosmos", "Wielkie budowle Świata" i "Pacanów- Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka". Nie zabrakło także lapbooków o tematyce patriotycznej. Było w nich mnóstwo informacji o naszej Ojczyźnie - począwszy od godła, flagi, a skończywszy na banknotach, monetach, którymi posługujemy się w Polsce. Nie obyło się bez typowo chłopięcych lapbooków: piłka nożna, samochody, motocykle. Pojawiła się także dość oryginalna książka na kolanach pt. "Manga", która nas "przybyła" do nas z dalekiej Japonii.
Przygotowanie lapbooków zajęło dużo czasu w domu i w szkole. Rozbudziło kreatywność i fantazję dzieci. Uczyło współpracy, podczas tworzenia dzieci wymieniały się przygotowanymi elementami, pomagały sobie wzajemnie w tworzeniu kopertek i kieszonek. Wszystkie lapbooki były wyjątkowe i bardzo oryginalne.

Autor: mgr Marzena Pelc