Wtorek, 2024-05-21

Imieniny: Jana, Moniki

Wystawa pt. "Świat zmysłów"

17 października dzieci z klasy I d pod opieką wychowawcy i rodziców udały się do Muzeum Regionalnego.

Celem wycieczki było zwiedzenie wystawy pt. "Świat zmysłów". Ta niezwykła interaktywna wystawa złożona była z trzech przestrzeni tematycznych.  Pierwsza, nazwana „Receptory”, pozwalała poznać budowę poszczególnych organów odpowiedzialnych za odbieranie bodźców. Wykonując proste eksperymenty, każdy mógł sprawdzić funkcjonowanie własnych zmysłów. Przestrzeń druga – Mono czy stereo” – zawierała modele pokazujące, w jaki sposób bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł, tj. dwojga oczu czy dwojga uszu, zwiększają jego możliwości percepcyjne.  W przestrzeni trzeciej, zatytułowanej „Iluzje”– obok popularnych iluzji optycznych, można było poddać się złudzeniom słuchowym, upewnić się, czy aby nie myli nas nasz zmysł dotyku, sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi.
Podczas zwiedzania wystawy dzieci zdobywały wiedzę  poprzez zabawę, rozbudzały w sobie  zainteresowania nauką i jej rozwojem, według znamiennych słów Konfucjusza: "Usłyszałem i zapomniałem. Zobaczyłem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem".

Autor: mgr Marzena Pelc