Wyniki wojewódzkiego konkursu plastycznego ,,Namaluj historię dziadków’’

Natalia i Liliana laureatkami wojewódzkiego konkursu plastycznego ,,Namaluj historię dziadków’’

Dnia 19 stycznia br. w Instytucie Pamięci Narodowej w Rzeszowie odbyła się uroczystość rozdania nagród XVI edycji konkursu plastycznego ,,Namaluj historię dziadków’’.

Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się wyjątkową popularnością. Konkurs przeprowadzono w 65 szkołach, a w etapie szkolnym wzięło udział 352 uczniów. Do etapu wojewódzkiego komisje szkolne zakwalifikowały 47 prac z klas I-III, 101 z klas IV-VI, 37 z klas VII-VIII i 10 ze szkół ponadpodstawowych.

Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania historią najnowszą poprzez bezpośredni kontakt z jej świadkami. Nadesłane na konkurs prace dotyczyły wydarzeń z historii Polski w latach 1939-89 i powstały w wyniku inspiracji opowiadaniem osoby dorosłej.

W kategorii klas I -III

1. miejsce (ex aequo) zdobyła praca Liliany Maziarz, z klasy 1c zatytułowana: Pacyfikacja mieszkańców śródleśnej osady Kochany (k/Jastkowic) – 30 IX 1942 r.

Wyróżnienie w tej samej kategorii zdobyła również uczennica klasy 1c - Natalia Dryńska, autorka pracy pod tytułem Wybuch II wojny światowej w Stalowej Woli.

Nagrodzone prace wykonano pod kierunkiem nauczyciela wychowawcy Małgorzaty Kotwy. Uroczystość miała odświętny charakter i dostarczyła wielu wzruszeń szczególnie wśród nauczycieli i opiekunów uczestników. W uroczystości uczestniczyli rodzice Natalii, którzy nie kryli radości z sukcesów córki. Niestety choroba uniemożliwiła Lilianie, drugiej laureatce, osobisty odbiór nagrody, dlatego też odebrała ją Natalia, koleżanka z klasy.

Podziękowanie i nagrody rzeczowe przygotowano również dla opiekunów nagrodzonych uczniów. Wychowawczyni uczennic z klasy 1c, M. Kotwa, każdego roku może pochwalić się sukcesami swoich podopiecznych, którzy od lat są doceniani przez jury tego konkursu.

Autor: Małgorzata Kotwa