Zimową ciszą uśpiony las... i III d

26 stycznia  2024 r. uczniowie klasy III d udali się do Nadleśnictwa Rozwadów. Celem wycieczki było promowanie wiedzy o lesie, złożoności i bogactwie jego ekosystemu,  wpajanie właściwych zasad korzystania z jego bogactwa oraz wyrabianie u dzieci szacunku do przyrody, a także zadbanie o pełne brzuszki mieszkańców lasu.

Pod opieką pani leśnik - pani Ani i pana leśnika - pana Łukasza oraz  pani wychowawczyni dzieci poszły do lasu, który "śpi" o tej porze roku. Pani Ania  pokazała dzieciom paśnik i miejsca, do których najczęściej przychodzą głodne zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia. Leśne zwierzęta otrzymały od dzieci „prezenty”  w postaci marchewek, pietruszek, buraków, ziemniaków, jabłuszek. Otrzymały także orzechy włoskie, kasztany i  żołędzie (przysmak dzików) zbierane jesienią  i suszone w klasie. Pani Ania pokazała dzieciom budki lęgowe ptaszków i domki nietoperzy. Opowiedziała o zwyczajach tych, jak nazwała „latających myszy”, a także o zwyczajach ptaków m.in. dzięcioła - lekarza drzew. Dzieci udały się także do ptasiej stołówki.  Ptaszki dostały specjalne mieszanki ziarenek.

Dzieci zachwycały się widokiem drzew leśnych gdzieniegdzie pokrytych śnieżną pierzynką. Górowała tam sosna, której jest najwięcej w okolicznych lasach. Pięknie prezentowała się daglezja, która rosła w pobliżu leśniczówki. Zachwyciła ona swym apetycznym zapachem- pachniała jak owoce cytrusowe.  Dzieci podziwiały także pomnik św. Gwalberta – patrona leśników, ludzi pracujących w lesie oraz strażników leśnych, a także Dąb Jana Pawła II - wyhodowany z nasion najstarszego w Polsce drzewa tego gatunku- Dębu Chrobrego.

Kolejny etap to oglądanie filmów pt. „Przyroda  zimą” i „Mieszkańcy zimowego lasu". Filmy wzbogacone były interesującymi opowiadaniami pani Ani. Ostatni etap to zwiedzanie Centrum Edukacji Ekologiczno-Leśnej.
Na zakończenie wycieczki dzieci bardzo serdecznie podziękowały za wspaniałe przyjęcie,  otrzymały linijki i foldery o lesie, a także zaproszenie na kolejne spotkanie, tym razem wiosenne.

Autor: Marzena Pelc