"14 lutego to fajny dzień, bo każdy każdemu buziaka śle"

Historia świętego Walentego

Walentynki, święto zakochanych, obchodzimy co roku 14 lutego. Nazwa pochodzi od świętego Walentego z Rzymu, biskupa, męczennika chrześcijańskiego.
Święty Walenty był lekarzem oraz duchownym. Złamał rozkaz Cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazywał związków małżeńskich mężczyznom w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty miał udzielać potajemnie ślubów, za co wylądował w więzieniu. Tam połączyło go miłosne uczucie z niewidomą córką strażnika, która odzyskała niespodziewanie wzrok. Cesarz kazał zabić Walentego, który przed śmiercią napisał jeszcze list do swojej wybranki. Począwszy od 496 w dniu jego śmierci, obchodzimy Dzień św. Walentego, znany jako Walentynki. Święty Walenty jest uznawany za patrona chorych psychicznie, chorych nerwowo, chorych na padaczkę, ale również właśnie zakochanych.

Ciekawostki o Walentynkach - co warto wiedzieć o święcie zakochanych?

• Już od średniowiecza obchodzi się Walentynki. Tradycja zapoczątkowana została w południowej i zachodniej Europie. Samo święto może również nawiązywać do starożytnego festiwalu Luperkalia ("festiwal wilka"). W Rzymie między 13 a 15 lutego chłopcy losowali imię dziewczyny, z którą mieli spędzić kolejny rok.
  • W 500 roku Papież Gelazjusz I oficjalnie ustanowił święto zakochanych. Co ciekawe, prawo do Walentynek roszczą sobie Brytyjczycy, którzy uważają, że na cały świat rozsławił je szkocki pisarz Walter Scott. W Polsce Walentynki zyskały popularność w latach '90 XX wieku.
  • Niezmiennie z Walentynkami kojarzy się kolor czerwony, a szczególnie - czerwone serce. Już w starożytności twierdzono, że serce, które pompuje krew, jest miejscem, w którym odczuwa się miłość.
  • Tradycją 14-lutego jest wręczanie sobie przez zakochanych prezentów na walentynki. Najczęściej obdarowywane są kobiety, ale nie wszędzie tak jest. W Japonii to mężczyźni dostają prezenty w dzień świętego Walentego.

Dawne zwyczaje walentynkowe

• W średniowieczu istniał przesąd, że niezamężne kobiety poślubią tego mężczyznę, którego jako pierwszego zobaczą w walentynki. Z tego powodu 14 lutego wielu mężczyzn wyruszało z samego rana do swojej ukochanej, aby obdarować ją kwiatami.

Jaki prezent na Walentynki?

Tradycyjnym zwyczajem na Walentynki jest tzw. "kartka walentynkowa".

Pierwszą, która przetrwała do dzisiaj, wysłał w 1415 roku Karol Orleański, anglosaski książę. Więziony w Tower of London, napisał list miłosny do swojej żony.
Już w okolicach 1600 roku wymiana kartkami walentynkowymi była powszechna i popularna wśród Europejczyków.

Obok kartek czekoladki są najbardziej popularnym prezentem. Nie powinno to dziwić - czekolada bowiem wzmaga produkcję hormonów szczęścia, a także zwiększa poziom serotoniny.

Inny popularny prezent to kwiaty, a zwłaszcza czerwone róże, które od zawsze kojarzone są z miłością.

Najtańszy i najprostszy prezent, który możemy podarować bliskiej osobie to wspólne spędzenie czasu – rozmowa, spacer, ciepłe słowo, czuły gest.

W  klasach I-III  Dzień Św. Walentego upłynął w przyjacielskiej atmosferze. Od samego rana panował  świąteczny nastrój. Niektóre z sal były pięknie udekorowane, a dzieci miały na sobie czerwony strój. Niektórzy przygotowali serduszka, liściki lub małe prezenty dla osób, które lubią szczególnie. Listonosze poczty walentynkowej mieli pełne ręce roboty. Uśmiech na twarzy i rozpromienione buzie świadczyły o tym, że otrzymane liściki i upominki  sprawiły wiele przyjemności .

Miłe słowa, uśmiech i życzliwość nic nie kosztują, a poprawiają humor i relacje międzyludzkie.
To był wspaniały, pełen serdeczności dzień.  Szkoda, że walentynki nie są przez cały rok...

Fragmenty dotyczące historii walentynek i tradycji z nimi związanych opracowano na podstawie informacji umieszczonych na następujących stronach: www.wikipedia.pl, www.chocolissimo.pl.

Autor: Marzena Pelc