Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II

Kalendarium

Sobota, 2024-04-27

Imieniny: Sergiusza, Teofila

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 5757174
  • Do końca roku: 248 dni
  • Do wakacji: 55 dni

Logowanie

Zaloguj się

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Bibliotece Miejskiej

21 lutego klasa III d udała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, którego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Dla Polaków to ważny dzień, ponieważ nasz język jest wyjątkowy i piękny, choć niezwykle trudny, trzeba więc go pielęgnować, a Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest do tego dobrą okazją.

Historia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

Data Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego lub też Dnia Dziedzictwa Językowego przypada 21 lutego, święto ustanowione zostało przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data obchodów nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1952 roku, kiedy to pięciu studentów uniwersytetu w Dhace (Bangladesz) zginęło podczas demonstracji. Jej celem była walka o nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Ostatecznie cel ten osiągnięty został w 1956 roku, a zabici studenci zostali uhonorowani przez swoich rodaków. Historia rzadko zna przypadki, w których ludzie poświęcali życie za swój język ojczysty. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto narodowe w Bangladeszu, w tym dniu mieszkańcy składają kwiaty pod Pomnikiem Męczenników i jego replikami.

To właśnie Bengalczycy Rafiqul Islam i Abdus Salam mieszkający w Vancouver w Kanadzie napisali list do sekretarza ONZ Kofiego Annana, prosząc go o podjęcie kroków na rzecz uratowania języków świata przed wyginięciem. Ich prośba była początkiem powstania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

Podstawowym założeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest ochrona różnorodności językowej, ponieważ coraz więcej języków zanika. Od 1950 roku około 250 z 6 tysięcy języków świata zostało zapomnianych. Głównymi przyczynami są migracje społeczne, wymieranie narodów czy nadużywanie wyrazów obcojęzycznych. Szacuje się, że na całym świecie 40 procent populacji nie ma dostępu do edukacji w swoim rodzimym języku. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest też narzędziem do budowania wzajemnej tolerancji i zrozumienia między ludźmi.

21 lutego w ramach obchodów święta na całym świecie odbywają się najróżniejsze konferencje, wykłady, kampanie społeczne czy konkursy.

Podczas zajęć w bibliotece poświęconych Dniu Języka Ojczystego dzieci z klasy III d poznawały kulturę naszego języka, przysłowia, które nazywane są mądrością narodu, a także gwarę ludową. Miały możliwość skorzystania z wielu słowników. Poznały nazwiska wybitnych polskich językoznawców, które ukryte były w wykreślance oraz ich dzieła poświęcone językowi polskiemu.
Najwięcej emocji wzbudziło „koło fortuny”, do którego przyporządkowane były zadania związane z językiem. Krótkie dyktando ortograficzne, po przypomnieniu zasad oraz przy możliwości skorzystania ze słowników ortograficznych wypadło bardzo dobrze. Na zakończenie zajęć była „gimnastyka buzi i języka”. Podczas czytania łamańców językowych było bardzo zabawnie, a nawet komicznie. Zajęcia inspirowały dzieci do twórczej pracy i wzbudziły wiele radości.

Uświadomiono dzieciom jak ważna jest czystość języka oraz to, iż dbając o język ojczysty chronimy kulturę i tożsamość kulturową.

„Język polski jest jak drzewo, które rośnie i daje owoce, a my musimy dbać o jego korzenie” /Eliza Orzeszkowa/

 

Podczas opracowania tekstu dotyczącego historii święta skorzystano z informacji umieszczonych na stronie www.kalbi.pl

 

Autor: Marzena Pelc

Licznik wyświetleń: 261