Lapbookowe szaleństwo

Lapbook to w wolnym tłumaczeniu książka na kolanach. Przypomina edukacyjne portfolio, w środku którego przykleja się papierowe książeczki, kieszenie, harmonijki pozwalające na uporządkowanie informacji.

W tworzeniu lapbooków nie ma ściśle określonych zasad. Ważniejsza jest fantazja, twórcze wykorzystanie papierowych materiałów i przedstawienie za ich pomocą wybranego zagadnienia. Tematyka lapbooków może być różnorodna.
Tak właśnie było w klasie III d. Dzieci wspólnie w klasie wielokrotnie wykonywały lapbooki m.in. lapbook o Ojczyźnie, o jesieni, o wiośnie.  Teraz od dłuższego czasu  przygotowywały się do samodzielnego tworzenia "książek na kolana". Każdy wybrał temat, który go najbardziej interesuje i przygotował elementy, które potem umieszczał w specjalnej teczce. Najwięcej lapbooków poświęconych było zwierzętom. I nic dziwnego- dzieci z klasy III d są miłośnikami zwierząt. Były koty, psy, pszczoły, chomiki, kapibary. Inne przyrodnicze lapbooki to "Najwyższe szczyty Polski” i „Ginące gatunki zwierząt". Pojawiły się także inne bardzo interesujące lapbooki pt. "Układ Słoneczny", „ Potrawy Świata". Nie obyło się bez typowo chłopięcych lapbooków - piłka nożna w roli głównej, najlepsi zawodnicy Realu Madryt oraz kariera klasowego piłkarza.  Pojawiła się także  „Emi i jej Tajny Klub Superdziewczyn”. Ogromnego wzruszenia dostarczył wszystkim lapbook o przyjaźni. Miło było zobaczyć klasowe zdjęcia i wysłuchać pięknych słów autorki lapbooka dotyczących przyjaźni.

Przygotowanie lapbooków zajęło dużo czasu w domu. Rozbudziło kreatywność i fantazję dzieci. Uczyło współpracy, podczas tworzenia dzieci wymieniały się informacjami, niekiedy gotowymi elementami, pomagały sobie wzajemnie.
Wszystkie lapbooki były wyjątkowe i bardzo oryginalne.

Autor: Marzena Pelc