Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II

Kalendarium

Niedziela, 2024-04-28

Imieniny: Bogny, Walerii

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 5758138
  • Do końca roku: 247 dni
  • Do wakacji: 54 dni

Logowanie

Zaloguj się

Dzień Kobiet

Kobieta bowiem, właśnie poprzez poświęcanie się dla innych każdego dnia wyraża głębokie powołanie swego życia. Być może bardziej jeszcze niż mężczyzna widzi człowieka, ponieważ widzi go sercem. Widzi go niezależnie od różnych układów ideologicznych czy politycznych. Widzi go w jego wielkości i w jego ograniczeniach, i stara się wyjść mu naprzeciw, oraz przyjść mu z pomocą. W ten sposób urzeczywistnia się w dziejach ludzkości podstawowy zamysł Stwórcy i na różne sposoby nieustannie ukazuje piękno — nie tylko fizyczne, ale nade wszystko duchowe, jakim Bóg obdarzył od początku człowieka, a w szczególności kobietę.” /Jan Paweł II/

Dzień Kobiet obchodzimy w Polsce  8 marca. Choć zwyczaje z nim związane przez lata uległy zmianie, wciąż jego głównym założeniem jest wyraz szacunku wobec wszystkich kobiet - małych i dużych. Tego dnia chłopcy w szkołach robią upominki i laurki dla dziewczynek, a mężczyźni składają życzenia koleżankom z pracy. Dzień Kobiet to świetna okazja, aby obdarować czymś wyjątkowym ukochaną kobietę — mamę, siostrę czy przyjaciółkę.

W tym roku 8 marca klasy I-III wybrały się do kina „Helios”. Tak właśnie rozpoczął się ten świąteczny dzień. Po powrocie każda klasa celebrowała to miłe święto we własnym gronie. Chłopcy zachowali się jak prawdziwi dżentelmeni. Przygotowali dla dziewcząt i Pań miłe niespodzianki. Były laurki, słodycze, kwiaty, no i oczywiście miłe i ciepłe słowa.
Dzień minął w bardzo miłej i radosnej atmosferze, a uśmiech na twarzy każdej kobietki gościł do samego wieczora.

Historia Dnia Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet ma bardzo ciekawą historię. Początków tej tradycji doszukiwać się można w ruchach robotniczych w Ameryce na początku XX wieku. To właśnie w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Nowym Jorku 28 lutego 1909 odbyły się jego pierwsze obchody. Ich inicjatorką miała być sufrażystka Theresa Malkiel.

Zaledwie rok później podczas Międzynarodowej Socjalistycznej Konferencji Kobiet ustanowiono Dzień Kobiet oficjalnym świętem, wtedy jeszcze nie wskazując jego konkretnej daty. Uroczystość ta miała służyć walce o prawa kobiet na całym świecie. Następnego roku pierwsze oficjalne obchody feministycznego święta odbyły się 19 marca w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. W jego ramach miały miejsce manifestacje, podczas których domagano się prawa kobiet do głosowania, prawa do obejmowania stanowisk publicznych, prawa do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

Dzień Kobiet na świecie - ciekawostki

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest niemal na całym świecie i w wielu krajach właśnie na 8 marca.


Armenia
W Armenii po upadku Związku Radzieckiego zaniechano świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet, zamiast tego 7 kwietnia wprowadzono święto Piękna i macierzyństwa. Nowe święto stało się popularne pośród Ormian i jest obchodzone jako upamiętnienie jednego z głównych świąt kościoła ormiańskiego – zwiastowania.  Niektórzy ludzie świętują jednak również 8 marca. Dyskusja publiczna, której tematem były dwa Dni Kobiet przyniosła rezultat w postaci Miesiąca Kobiet, który trwa pomiędzy 8 marca i 7 kwietnia.

Niemcy
Począwszy od 2019 roku, Dzień Kobiet stanowi dzień wolny od pracy w Berlinie,  od 2023 – również w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.  

Portugalia
W Portugalii często noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach „tylko dla pań”.

Rosja
Najczęstszymi prezentami w Rosji są akacje srebrzyste i czekolada.

Rumunia
W Rumunii dzień ten jest równoważny z Dniem Matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.  W Rumunii często noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach „tylko dla pań”, podobnie jak w Portugalii.

Tunezja
W Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia.

Włochy
We Włoszech kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej.

 

 Podczas redagowania tekstu wykorzystano informacje zawarte na stronach https://styl.fm/newsy oraz https://pl.wikipedia

 

 

 

 

Autor: Marzena Pelc

Licznik wyświetleń: 213