Powitanie wiosny

Od niepamiętnych czasów wiosna zachwycała ludzi i od zawsze uroczyście ją witano. Przychodzi do nas 21 marca,  w chwili zrównania dnia z nocą.

Dawno temu wierzono, że zima sama nie odejdzie, dlatego należy ją przegnać, aby na jej miejsce mogła przyjść wiosna.  Wiosna uosabiała wszystko, co żywe i radosne. Aby wiosna mogła przyjść na świat, należało pokonać zimę. W tym celu ze słomy robiono niedużą kukłę i ubierano ją w kolorowe szmatki. Kukłę taką nazywano marzanną. 21 marca topiono ją w rzece albo palono na polu. Następnego dnia do domów przynoszono symbol wiosny – gaik-maik. Była to pięknie przystrojona gałąź jodły lub świerku.

Pierwszy zwiastun wiosny to najwcześniej kwitnący krzak leszczyny. Z jego nagich gałązek zwieszają się wiotkie bazie, z których sypie się delikatny pyłek. Niektórzy twierdzą, że wiosna rozpoczyna się od chwili, gdy spod śniegu wychyla się złoty, otulony delikatną koronką zielonych listków rannik albo drżący, biały dzwoneczek- przebiśnieg inaczej śnieżyczka. Zaraz po nim pojawiają się podbiały, krokusy, przylaszczki, zawilce, sasanki.
Niecierpliwie czekamy na powrót ptaków. Bociany powinny wrócić do swych gniazd najpóźniej do 25 marca. Najwcześniej powracającymi z ciepłych krajów ptakami są skowronki i dzierlatki. Ich podniebny śpiew można usłyszeć nad polami pod koniec lutego. Wiosną dobrze jest mieć oczy i uszy szeroko otwarte na to, co się dzieje wokół.

20 marca i 21 marca uczniowie klasy III d wyruszyli z marzanną i gaikiem-maikiem do koleżanek i kolegów z klas I-III. Barwny korowód,  na czele którego szła Pani Wiosna oraz chłopiec niosący gaik-maik w towarzystwie wiosennych kwiatów, bocianów i żabek pukał do sal lekcyjnych i wnosił ze sobą radość i śpiew. Dzieci z klasy III d zaprezentowały wiersze, zagadki, a także piosenki o tematyce wiosennej.

"Długi czas wiosenko miła, gdzieś w dalekich krajach byłaś.
Dzisiaj pięknie wystrojona wracasz tutaj do nas.
A my witamy cię piosnką wesołą, witamy tańcem, witamy wierszami.
Tak się cieszymy, wiosenko zielona, że długo zostaniesz tu z nami."

Zielono, pięknie, wesoło powitaliśmy wiosnę. Oby wszystkim przyniosła dużo słońca, pogody ducha oraz wiosennego optymizmu.

Autor: Marzena Pelc