Wielkanocne świętowanie jak wiosna wesołe

27 marca zaczął się uroczyście dla uczniów z klas 3 b, 3 c, 3 d. Wczesnym rankiem w eleganckich strojach i w radosnych nastrojach, pod opieką swoich wychowawczyń, wyruszyli do Obojni do gospodarstwa „Madejówka”, aby wspólnie świętować zbliżające się Święta Wielkanocne. Gospodyni - Pani Agnieszka Madej powitała wszystkich bardzo serdecznie.

Sala była udekorowana odświętnie. Na stole wielkanocnym główne miejsce zajmował koszyczek z pisankami. Pierwsza część wyjazdu była pracowita. Dzieci piekły baranki z kruchego ciasta. Każdy starał się zrobić to najlepiej jak potrafił, tym bardziej, że baranki miały zająć centralne miejsce w koszyczkach wielkanocnych. Dzieci wysłuchały także opowiadania na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Wykazały się dużą wiedzą na ten temat. Kolejny etap wycieczki, to krótki spacer po gospodarstwie. Kulminacyjnym punktem wyjazdu było wielkanocne śniadanie. Przepyszny barszcz z jajkiem i kiełbaską białą oraz chrzanem smakował w tym dniu wybornie. Potem były jajeczka, szyneczka, rozmaite sałatki, kanapki i inne smakołyki. Szczególnym powodzeniem cieszyły się cieplutkie, małe babeczki. Symboliczne podzielenie się jajkiem i złożenie sobie wzajemnie dobrych, świątecznych życzeń zakończyło świąteczne biesiadowanie. Na koniec wycieczki była mała niespodzianka, która sprawiła wszystkim wielką przyjemność i ogromną  radość, mianowicie staropolski zwyczaj "babasik", namiastka śmigusa-dyngusa, który przygotowała jedna z Pań.

„Wielkanocne obyczaje

wszyscy dobrze znamy.

Pamiętamy o nich,

gdy się przy stole zbieramy.

Siada mama przy stole,

a przy mamie – tata i my.

Wiosna na nas zza firanek zerka,

a pstrokate pisanki chcą tańczyć oberka.

Wpuśćmy wiosnę,

niech słońcem zabłyśnie nad stołem

w wielkanocne świętowanie jak wiosna wesołe!”

Autor: Marzena Pelc