Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Sprzątanie świata 2013

ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna, akcja „Sprzątanie świata-  -Polska 2013”, której finał przypadł, jak zwykle na trzeci tydzień września, czyli 20 – 21 – 22.

Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszono szkoły i inne placówki oświatowe, gminy, firmy, organizacje pozarządowe, a także osoby prywatne.

Tym razem organizatorzy zachęcali do zorganizowania lokalnych działań z zakresu edukacji odpadowej, bo to ona właśnie jest w Polsce w tej chwili koniecznie potrzebna. Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi nie zadziała, jeśli jego uczestnicy, czyli my wszyscy, nie będziemy wiedzieli dlaczego ważne jest, aby prawidłowo postępować z odpadami i - co jeszcze ważniejsze - co zrobić, by było ich jak najmniej?

20 września bieżącego roku, Szkoła Podstawowa nr 12 w Stalowej Woli jak zwykle przyłączyła się do tej ekologicznej akcji. O godzinie 900 w teren wyruszyły klasy:

- VIA z panią  Agatą Partyką

- VIB razem z panem Leszkiem Sudołem

Wszyscy uczniowie w liczbie 45, otrzymali jednorazowe rękawiczki oraz kolorowe worki do segregowania odpadów. Każdej z grup przydzielono do posprzątania wyznaczony teren na osiedlu „Poręby”.

Przed rozpoczęciem akcji dzieci zostały zapoznane z celem tego przedsięwzięcia oraz zasadami bezpieczeństwa.

Akcja zakończyła się około godziny 11.00. Uczniowie zebrali kilkanaście worków z odpadami. Szczegółowa analiza i podsumowanie efektów „sprzątania świata” nastąpi na najbliższej lekcji wychowawczej. Dla najbardziej zaangażowanych i sumiennych wolontariuszy przygotowano nagrody.

Autor: Leszek Sudoł