Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II

Kalendarium

Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 5787747
  • Do końca roku: 235 dni
  • Do wakacji: 42 dni

Logowanie

Zaloguj się

Katarzynkowe andrzejki

23 listopada 2017 r. uczniowie klasy 3 d pod opieką wychowawcy- Marzeny Pelc udali się do Biblioteki Miejskiej. 

Tym razem  były to niezwykłe zajęcia biblioteczne.
Pani Teresa Szypuła wraz z Panią Wychowawczynią przygotowały niespodziankę - katarzynkowe andrzejki.

Na początku zajęć Pani Bibliotekarka opowiedziała o tym, czym są katarzynki i andrzejki. Katarzynki  to polski zwyczaj ludowy, męski odpowiednik andrzejek. W nocy z  24 na 25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny , odbywały się niegdyś wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku. Katarzynki to zwyczaj już troszkę zapomniany. Dawniej o tej porze roku zbierano się w domach.  Był to czas życia towarzyskiego wolnego od prac w polu i gospodarstwie, połączony z wykonywaniem różnych prac domowych. Spotkania odbywały się  przy śpiewie, opowiadaniach i żartach.

"Hej! Kasiu, Katarzynko!

Gdzie szukać cię dziewczynko?

Wróżby o ciebie zapytam,

Czekaj – wkrótce zawitam.

Bawmy się więc w Katarzyny.

Szukajcie chłopaki dziewczyny!

Zapytać więc trzeba wróżby,

A nuż potrzebne już drużby."

Andrzejki  to  wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie.
Najpopularniejsze „wróżby” to lanie wosku, liczenie kołków w płocie, puszczanie igieł i listków mirtowych na wodę, rzucanie lub przekładanie trzewików, pieczenie specjalnych placków przez dziewczęta oraz losowanie karteczek z imionami.
"Na św. Andrzeja pannom z wróżby nadzieja"

Część z tych wróżb zostało odtworzone w bibliotece. Dzieci losowały karteczki ze swoimi przyszłymi zawodami oraz imionami swoich przyszłych towarzyszy życia. Celowo niektóre z imion były dość nietypowe, co powodowało wybuchy śmiechu wśród uczestników zabawy.  Najwięcej emocji wzbudziła zabawa -  wychodzące buciki oraz "wróżenie" z obierek jabłek.

Katarzynkowo-andrzejkowe spotkanie  w bibliotece było wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla przeszłości, tradycji i obrzędów ludowych regionu lasowiackiego - naszej  małej Ojczyzny.

Wizyta zakończyła się jak zwykle odwiedzinami wypożyczalni. Każdy znalazł coś dla siebie. 

Autor: mgr Marzena Pelc

Licznik wyświetleń: 1337