Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

Wycieczka do Portu Lotniczego „Jasionka” oraz Centrum Nauki i Zabawy „Eugeniusz” w Rzeszowie

25 stycznia 2018 roku  klasy III d i III e  udały się na wycieczkę do Rzeszowa. Celem wyprawy było zwiedzenie Portu Lotniczego „Rzeszów - Jasionka” oraz Centrum Nauki i Zabawy „Eugeniusz”.

Mimo bardzo wczesnej pory wszyscy stawili się na czas i rozpoczęła się podróż. Droga upływała szybko na rozmowach i podziwianiu przyrody, która urzekała wszystkich swym zimowym pięknem.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania portu lotniczego. W budynku terminala czekała na dzieci Pani Ala - pracownik służb lotniczych. Zapoznała ona wszystkich z historią portu, służbami pracującymi na lotnisku oraz omówiła zasady podróżowania samolotem. Dzieci dowiedziały się  czego nie wolno brać do samolotu, czego nie wolno przewozić za granicę oraz jak należy przewozić zwierzęta. Miały również okazję zobaczyć gablotę z nielegalnymi towarami, które zostały zatrzymane pasażerom. Następnie uczestnicy wycieczki przeszli „na niby” odprawę biletowo-bagażową oraz kontrolę bezpieczeństwa. Dzieci zwiedziły również lotniskową kaplicę im. Św. Jana Pawła II, z której korzystają pasażerowie przed lotem modląc się  przy relikwiach Ojca Świętego. Niestety nie udało się zobaczyć startu samolotu pasażerskiego, gdyż odleciał on 10 minut przed czasem. Dzieci zobaczyły jedynie mniejszy samolot stojący na płycie lotniska. Kolejną  atrakcją była wizyta w Lotniskowej Straży Pożarnej, gdzie dzieci podziwiały nowoczesne i świetnie wyposażone wozy gaśnicze i miały okazję porozmawiać ze strażakami o ich pracy.

Następny etap wyprawy to zwiedzanie Centrum Nauki i Zabawy „Eugeniusz”. Wystawa ta  ma na celu przybliżenie dzieciom fascynującego świata nauki i przyrody.
Do dyspozycji dzieci było kilka stref tematycznych: Strefa Iluzji, Strefa Anatomii, Strefa Zmysłów, Strefa Fizyki czy Strefa Eko-Domu.

W Strefie Anatomii  zobaczyły z czego składają się poszczególne narządy ciała człowieka takie jak płuca, nerka czy mózg. Dodatkową atrakcją było układanie wielkich rentgenowskich  puzzli. W Strefie Iluzji dzieci doświadczyły, jak często ludzki mózg ulega złudzeniom optycznym, a także nauczyły się  pisać jak Leonardo da Vinci. W Strefie Zmysłów sprawdziły, czy nasz słuch, wzrok, dotyk i węch na pewno działają niezawodnie. Odwiedzając Strefę Fizyki przeszły przez labirynt elektryczny i uruchomiły wielką kołyskę Newtona.  Z kolei w Eko-Domu imitującym prawdziwą kuchnię, łazienkę, salon i biuro sprawdziły, czy nasze codzienne wybory są  w zgodzie z naturą. Miały także możliwość zagrania w 12-metrową grę planszową o ekologii. W Strefie Zabaw Naukowych i Strefie Sensoryki,  w wielkim Kulodromie dzieci układały tor dla kulki i  panel sensoryczny, w którym poznały różne materiały, bawiły się w zamykanie i otwieranie różnych elementów, a także przekazywały sobie  sekretną wiadomość na odległość. Dzieci także pobawiły się w poszukiwaczy skarbów i przy okazji poznały siłę magnetyzmu.
Na zakończenie nauki i zabawy zakupiły pamiątki z Eugeniuszem- zielonym bohaterem wystawy.
Pełne wrażeń, bogatsze o nowe doświadczenia i nową wiedzę dzieci wróciły szczęśliwie do szkoły pod opieką pani Barbary łyp, pani Joanny Słomskiej-Ignaszewskiej i pani Marzeny Pelc oraz dwóch mam z klas.

Autor: mgr Marzena Pelc