„Witajcie w naszej bajce!”

Dzisiaj jestem tylko wspomnieniem,
Echem dziecięcych lat.
Kiedyś byłam twoim marzeniem,
Do mnie należał świat.
Świat twoich zabaw, myśli i słów,
Pierwszych radości i pięknych snów.

Dzisiaj, gdy przymkniesz oczy
Na szarym pamięci tle.
Pośród wyblakłych przeźroczy
Zobaczysz właśnie mnie.

Jestem Twoją bajką!
Jestem bajką Twego snu!

W czwartek 13.03.2024r. uczniowie klas 5a i 4d pod opieką wychowawców: p. Zofii Wlazło, p. Marzeny Kozioł i p. Janiny Juśkiewicz udali się do kina HELIOS w Stalowej Woli na lekcję w kinie z cyklu „KINO NA TEMAT” na film pt. „Akademia Pana Kleksa”.

Ta nowa filmowa wersja oparta na motywach powieści Jana Brzechwy została uwspółcześniona przez reżysera Macieja Kawulskiego, gdyż wprowadza aktualne konteksty społeczne i kulturowe, a także czyni dziewczynkę główną bohaterką, która wraz z innymi dziećmi przeżywa wspólną przygodę w akademii. To Ada Niezgódka (rola Antoniny Litwiniak), jak się okazuje, bratanica pana Kleksa. W akademii uczą się dzieci z całego świata, zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Chociaż wywodzą się z różnych kultur i grup etnicznych , to jednak potrafią się porozumieć i nawiązać współpracę.

Reżyser filmu zwraca uwagę na wartości ważne w życiu każdego człowieka. Widzowie dowiadują się, czym jest wyobraźnia i jak może wpływać na nasze życie oraz w jaki sposób każdy człowiek może wykorzystać kreatywność. Ponadto, młodzi widzowie uczą się, jak przezwyciężyć strach, który często bywa wyolbrzymiany, a także dowiadują się, czym jest empatia i dlaczego odgrywa niezwykle ważną rolę w uczniowskiej społeczności, w rówieśniczych relacjach.

Na uwagę zasługuje plemię Wilkusów, które ma oryginalny własny język, stworzony na potrzeby filmu przez tolkienistę Ryszarda „Galadhorna” Derdzińskiego. Gra aktorska Sebastiana Stankiewicza w roli ptaka Mateusza również robi wrażenie!

Film wywołuje emocje dzięki nowoczesnej narracji i niezwykłym efektom specjalnym (stworzono 750 ujęć). Technika promieni podczerwiennych pozwoliła na przedstawienie niezwykle barwnego bajkowego świata, w którym żyją uczniowie i pan Ambroży Kleks – zaskakujący, pełen ciepła i niezwykłego poczucia humoru przyjaciel dzieci, zwierząt i magicznych stworzeń.

Autor: Zofia Wlazło