Laureaci jubileuszowej edycji XX Międzywojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży.

,,Do udziału w XX Przeglądzie Twórczości, który zorganizowała Publiczna Szkoła Podstawowa w Pysznicy, zostali zaproszeni młodzi twórcy, którzy w autorskich wypowiedziach literackich i plastycznych przenośnią oraz barwą wyrazili osobiste przeżycia na temat hasła przewodniego „Zło dobrem zwyciężaj”.

Do twórczej pracy zaproszone zostały  dzieci i młodzież szkół różnych typów, także tych placówek, które nie noszą imienia Wielkiego Rodaka. Na przegląd, który zorganizowała Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pysznicy, wpłynęły aż 154 prace plastyczne i 57 utworów poetyckich. Reprezentowane były 24 szkoły z 4 województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.’

W dniu 23 listopada br. uczestnikom przeglądu zostały przyznane nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach i grupach wiekowych. Nagrodzone prace plastyczne i literackie zostały wyeksponowane na pokonkursowej wystawie oraz opublikowane w pamiątkowym folderze, który otrzymali laureaci konkursu.

Wśród nich, w kategorii prac plastycznych, znalazła się uczennica klasy 1c Liliana Maziarz, która zdobyła wyróżnienie w klasach I–III. Była to jedyna laureatka w kategorii plastyka z naszej szkoły. Praca wykonana została pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Kotwy.

Bardzo liczną grupę laureatów wśród prac poetyckich, zarówno w kategorii klas IVVI, jak i VIIVIII, stanowili podopieczni p. Mirosławy Pikuli.

Nagrodę senator Rzeczpospolitej Polskiej p. Janiny Sagatowskiej, I miejsce, w kategorii klas VIIVIII zdobyła Nikola Mozgawa, z klasy 7d.

II miejsce zajęły: Antonina Mrowiec i Wiktoria Wotszel, również z klasy 7d.

W kategorii klas IV–VI 3 miejsce zdobyli: Antonina Zielińska, z klasy 6d i Oliwier Otto, z klasy 6b.

Rozstrzygnięciu obu konkursów towarzyszyły wystawa prac malarskich, występy uczniów z PSP w Pysznicy oraz recytacja nagrodzonych wierszy. Patronat nad przeglądem sprawowała senator Janina Sagatowska, poseł Rafał Weber i podkarpacka kurator oświaty Małgorzata Rauch.

Przegląd zorganizowano po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Pierwszy odbył się w 2001 roku. ,,W tym roku mamy jubileuszowy – dwudziesty. Będziemy więc trochę wspominać poprzednie przeglądy, ale skupimy się na tegorocznym haśle, które brzmi: „Zło dobrem zwyciężaj”. W haśle, które ma spełnić wychowawczą rolę dla uczniów, ujęliśmy zarówno beatyfikację rodziny Ulmów, jak i toczące się obecnie wojenne konflikty” – powiedziała p. Krystyna Mierzwa, dyrektorka PSP im. JP II w Pysznicy.

Uroczystość miała podniosły charakter ze względu na dwudziestą, jubileuszową rocznicę. ,,Dla mnie, to także jubileusz i wysokie osiągniecie – od dziesięciu lat corocznie moi podopieczni, uczniowie klas młodszych są laureatami tego wspaniałego konkursu.’’

Małgorzata Kotwa

Autor: Małgorzata Kotwa