ZIELONA SZKOŁA – KRYNICA ZDRÓJ 2017

8 maja 2017 r. z samego rana wyruszyliśmy w podróż. Nasza grupa składała się z 35 uczniów klas IIa, IIc i 4 opiekunów.

Już na początku przy pożegnaniu nie obyło się oczywiście bez łez, bo większość uczestników, jak nie prawie całość, po raz pierwszy w swoim życiu opuszczała swoich ukochanych rodziców na 5 dni. Miejscem zakwaterowania był Ośrodek Wypoczynkowy „Józefa” w Krynicy Zdrój.

W ośrodku czekały na nas smakowite posiłki i wspaniały, zawsze życzliwy personel. Pogoda była dla nas zaskakująco przychylna. Wyjeżdżaliśmy ze Stalowej Woli w strugach deszczu, a Krynica nie szczędziła nam słońca. Ponieważ dni poprzedzające nasz wyjazd były zimne i deszczowe, to aż trudno nam było uwierzyć w nasze szczęście!

W Krynicy Zdrój, spacerowaliśmy po deptaku, po pięknym Parku Zdrojowym, oglądaliśmy ciekawe miejsca m.in. fontannę "Setka", Witoldówkę, Stary Dom Zdrojowy, pomnik Nikifora. Oczywiście głównym punktem pobytu w Krynicy była wizyta w  Pijalni Głównej wód mineralnych. Degustowaliśmy wodę zdrojową „Słowinkę”, zwiedzaliśmy Muzeum Zabawek, Muzeum Przyrodniczo- Łowieckie i cerkiew prawosławną. Kupowaliśmy także pamiątki.

We wtorek wyjechaliśmy kolejką linową na Górę Parkową, a tam każdy miał możliwość zjazdu na "Rajskich Ślizgawkach". Dzieci były zachwycone. Z Góry Parkowej zeszliśmy pieszo przez Michasiową Polanę, Czapli Staw i Łabędzi Staw.                                     W środę odbyła się autokarowa wycieczka do Stadniny Koni Huculskich "Gładyszów" w Regietowie oraz przejażdżka koniem. Tu mieliśmy niespodziankę. Spotkaliśmy sławnego polskiego aktora… Bogusława Lindę (mamy fotkęJ). Tego dnia, dzieci mogły też zwiedzić pasiekę „Barć”, która jest jedyną pasieką produkcyjno – hodowlaną w Kamiannej. Uczestnicy wycieczki nie tylko obserwowali pracę w pasiece, ale i degustowali miód. Co niektórzy zakupili dla najbliższych różne rodzaje miodów i inne produkty pszczele. Wieczorem nie obyło się też bez dyskoteki, o którą wszyscy dopytywali od przyjazdu.

W czwartek wybraliśmy się na Jaworzynę Krynicką 1114 m.n.p.m. Większość z nas miała okazję i wielką frajdę po raz pierwszy wyjechać na szczyt Jaworzyny kolejką gondolową, jednak dla niektórych był to wielki wyczyn, ponieważ czuli strach i potrzebowali wsparcia opiekunów. Na szczycie podziwialiśmy piękną panoramę Krynicy. W drodze powrotnej mogliśmy zwiedzić Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej na Jaworzynie Krynickiej. Po poobiednim odpoczynku pobudzaliśmy nasze zmysły w Ogrodach Sensorycznych w Muszynie i otrzymaliśmy miano najgrzeczniejszej grupy zwiedzających Ogrody Biblijne. W piątkowy poranek Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Krynicy Zdrój opowiadali nam o swojej pracy. Pokazywali sprzęt gaśniczy i nie tylko. Już wiemy, że strażacy mają„pieluchę”, która jest pomocna przy ratowaniu ludzi poszkodowanych w górach.

W drodze powrotnej do Stalowej Woli wstąpiliśmy do Starego Sącza, do  Muzeum Jana Pawła II, Klasztoru Sióstr Klarysek i źródełka Świętej Kingi. Każdy uczestnik wycieczki zabrał ze sobą „wodę uzdrawiającą” dla swoich najbliższych.

Nasi 7 letni „wielcy” uczniowie zasługują na szczególną pochwałę, ponieważ ich sposób bycia i zachowanie było wzorowe i budziło zachwyt wszystkich, którzy mieli z nimi styczność. Ten pięciodniowy pobyt nauczył nas wiele.

A gdzie w przyszłym roku!?

Opiekę nad dziećmi sprawowały: Renata Igras, Katarzyna Grzebieniak, Marzena Pelc i Henryka Drożak.

Autor: mgr Renata Igras i mgr Katarzyna Grzebieniak

Licznik wyświetleń: 1909