Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II

Kalendarium

Piątek, 2024-05-03

Imieniny: Jaropełka, Marii

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 5768499
  • Do końca roku: 242 dni
  • Do wakacji: 49 dni

Logowanie

Zaloguj się

Zielona szkoła - Sidzina kl. II d, II e i III c

29 maja 2017  roku dzieci z klas II d, II e i III c pod opieką swoich Pań -p. Marzeny Pelc,  p. Barbary Łyp i p. Renaty Pluty wyruszyły na zieloną szkołę

Opiekę sprawowała  także p. Małgorzata Kotwa. Miejsce zakwaterowania to Dom Wczasów Dziecięcych w  Sidzinie. Sidzina położona jest na granicy dwóch pasm górskich Beskidu Żywieckiego. Jest to Pasmo Policy wznoszące się po północno-zachodniej stronie miejscowości i Beskid Orawsko-Podhalański po stronie południowej i południowo-wschodniej.

            Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni. Niewątpliwą atrakcją była podróż w czasie, rozpoczynająca się w czasach Bolesława Wstydliwego
i księżnej Kingi.  W opowiadaniu o historii kopalni  przewodnikom "pomagali" polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Atrakcją był  przejazd kolejką górniczą oraz szaleństwa na podziemnym placu zabaw i boisku sportowym.

Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami, zabawami, nauką piosenek i pląsów. Dzieci podczas pieszych wędrówek miały okazję poznać malowniczo położoną miejscowość Sidzinę, Kamyckowo, Krupowy Groń. Zwiedziły także  skansen w Sidzinie. Poznały  historię wioski, etymologię nazwy "Sidzina" oraz legendy związane  z tym regionem. Zwiedziły wiejskie chaty, oglądnęły sprzęty i przedmioty używane w dawnym gospodarstwie. Brały udział w warsztatach plastycznych decoupage, podczas których ozdabiały deseczki techniką serwetkową oraz plastyczno-ekologicznych, na których wykonywały zabawki z sianka. Nowym doświadczeniem był plener malarski, podczas którego dzieci rozwijały swe umiejętności twórcze w otoczeniu pięknej, górskiej przyrody. Wiele radości dostarczyły trzy wieczorne „imprezy”- pokaz mody, dyskoteka z wyborem króla i królowej balu oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek i konkursem piosenek.

Podczas pobytu w Sidzinie został zorganizowany całodzienny wyjazd do stolicy Tatr - Zakopanego. Dzieci zachwycił widok zaśnieżonych Tatr ze szczytu Gubałówki. Oglądnęły także skocznie narciarskie. Wielką radość sprawiła wszystkim wizyta w Fabryce Cukierków CiuCiu, możliwość zobaczenia ręcznego wyrobu cukierków oraz ich degustacja. Wycieczka zakończyła się odwiedzeniem Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej  na Krzeptówkach oraz modlitwa przy relikwiach Patrona Szkoły - Świętego Jana Pawła II.

Na zakończenie turnusu nauczyciele z Domu Wczasów Dziecięcych nagrodzili dzieci, dyplomami oraz słodyczami. Dzieci otrzymały także długopisy z logo DWDz oraz maskotki i breloki, które będą przypominać im wspaniałe chwile w Sidzinie.
           
            W drodze powrotnej wycieczka zatrzymała się w królewskim Krakowie. Dzieci oglądnęły Wawel, smoka wawelskiego, kościół Mariacki, Sukiennice, pomnik Mickiewicza. Kolejny etap wycieczki to wizyta w Ogrodzie Doświadczeń. Na plenerową ekspozycję, którą oglądały dzieci, składały się urządzenia i modele pozwalające na poznanie praw fizyki i świata przyrody. Dzieci pod opieką przewodników wykonywały różne doświadczenia i eksperymenty , a także wyciągały wnioski.
            Po zakończonym zwiedzaniu wszyscy  udali się do restauracji na prawdziwą ucztę.
           
            Pobyt na zielonej szkole dostarczył wszystkim nowych wrażeń, doświadczeń
 i pozytywnych przeżyć. Dzieci uczyły się samodzielności, samokontroli i samooceny.
W trakcie trwania zajęć poznawały słabe i mocne strony swojej działalności.
Czas minął bardzo szybko, i choć niektórzy nie raz uronili łzę z tęsknoty za rodzicami, ciężko było wyjeżdżać i wracać do Stalowej Woli. Droga powrotna upłynęła na rozmowach, dzieleniu się wrażeniami, oglądaniu licznych pamiątek zakupionych w Zakopanem, Bochni
 i Krakowie. Do domu dzieci wróciły uśmiechnięte i zadowolone, z mnóstwem miłych wrażeń.

Autor: mgr Marzena Pelc

Licznik wyświetleń: 2069