Gimnazjum nr 5

Kalendarium

Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1719792
  • Do końca roku: 230 dni
  • Do wakacji: 37 dni

Kartka z kalendarza

Wycieczka klas III e i III d - Kotlina Kłodzka – Praga

 

W dniach 8 – 10.06.2015r.  uczniowie klas IIId i IIIe  pod opieką p. Agnieszki Maślach, p. Bożeny Bryś-Ordelowskiej, p. Edyty  Kiec i p. Marzeny Kozioł. uczestniczyli w wycieczce: Kotlina Kłodzka – Praga

 

Dzień I:

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku. W kopalni spotkaliśmy się z Gnomem w Chodniku Śmiercioraz podziwialiśmy jedyny w Polscepodziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”.

Drugim punktem programu było zwiedzanie Huty Szkła Kryształowego "Violetta" w miejscowości Stronie Śląskie W trakcie wycieczki z przewodnikiem obserwowaliśmy kolejne etapy produkcji szkła: wytopu ręcznego i mechanicznego, odprężania, obróbki półfabrykatów i ręcznego zdobienia wyrobów. Trasa kończyła się prezentacją gotowych wyrobów, które można było kupić w przyzakładowym sklepie.

Kolejny punkt programu to Twierdza Kłodzka. Zwiedziliśmy górującą nad miastemtwierdzę. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą kotlinę. Kłodzkie fortyfikacje są jednym z najlepiej zachowanych XVII-XVIII- wiecznych systemów obronnych. Zobaczyliśmy ogromne bastiony i komnaty oraz przeszliśmy podziemnym chodnikiem minerskim.

Dzień II
Po wczesnym śniadaniu wyjechaliśmy do Pragi. Zwiedziliśmy plac Hradczański, Zamek Praski (dziedzińce i katedrę św. Wita), Stary Pałac Królewski. Przeszliśmy  Złotą Uliczką. Następnie spacerowaliśmy  Mostem Karola na Rynek Starego Miasta.

Dzień III:
Tego dnia zobaczymy Kaplicę Czaszek w Czermnej -  wspólny grobowiec ofiar wojen śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku. Ściany i sufit kaplicy wyłożone są trzema tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywa dalsze kilkadziesiąt tysięcy szczątków ludzkich.

Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka, któremu budowa kaplicy, zbieranie szczątków, dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajęły osiem lat. 

Ostatnim punktem programu naszej wycieczki była wędrówka po niezwykłych naturalnych labiryntach skalnych Błędnych Skał w Górach Stołowych.

Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały ma powierzchnię ok. 22 ha. Znajduje się na wysokości 915 m n.p.m. i położony jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy, np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku. Zwiedzający często dosłownie przeciskają się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów.

     Wróciliśmy z wycieczki pełni wrażeń, a namiastkę tego, co zobaczyliśmy i przeżyliśmy przekazujemy Wam.