Wtorek, 2024-05-07

ARCHIPELAG SKARBÓW

PROGRAM PROFILAKTYKI ZINTEGROWANEJ

DLA GIMNAZJALISTÓW I UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH

Program ,,Archipelag Skarbów” powstał na bazie programu profilaktyki zintegrowanej ,,Wyspa Skarbów” rekomendowanego przez CMPPP dla młodzieży gimnazjalnej i ze szkół średnich w latach 2003- 2006. Został on pomyślany jako uzupełnienie i wzmocnienie szkolnego programu profilaktycznego i wychowawczego. Zakres oddziaływań programu to:

•   profilaktyka uzależnień,
  •   profilaktyka przemocy,
  •   wychowanie ku miłości i odpowiedzialności za swoją seksualność,
  •   profilaktyka ciąż nastolatek i profilaktyka HIV/ AIDS,

v    cele i efekty ogólnoprofilaktyczne: ukazanie znaczenia asertywności i trening zachowań asertywnych, wzmacnianie czynników chroniących w profilaktyce (więź z rodzicami, nauczycielami, identyfikacja z własnym systemem wartości – religijnym lub świeckim).

W naszej szkole program był realizowany w dniach 24. 09- 26.09. 2012 roku. Złożyły się na niego trzy elementy:

- program dla młodzieży- uczniów wszystkich klas drugich, obejmujący 8 godzin lekcyjnych w układzie dwóch mityngów, poprzedzony badaniem ankietowym,

- spotkanie dla rodziców,

- szkolenie dla Rady Pedagogicznej.