Gimnazjum nr 5

Kalendarium

Sobota, 2024-05-04

Imieniny: Floriana, Michała

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1716956
  • Do końca roku: 241 dni
  • Do wakacji: 48 dni

Kartka z kalendarza

Obóz sportowy klasy III a - Małe Ciche 25-30 V 2018

W okresie od 25.05 do 30.05.2018 r. klasa sportowa III a pod opieką wychowawcy Piotra Brzezińskiego i Janusza Witka przebywała na obozie sportowym w Małym Cichym koło Zakopanego. Bazą pobytową był DW ,,Oliwia’’, gdzie zastaliśmy bardzo dobre warunki zakwaterowania i wspaniałe wyżywienie. Program naszego 6-dniowego pobytu w polskich górach był bardzo atrakcyjny. Codziennie, zarówno w godzinach przedpołudniowych jak i popołudniowych odbywaliśmy zaplanowane wycieczki do niezwykłych miejsc.

Zakończeniem obozu sportowego był pobyt na Kasprowym Wierchu, szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m n.p.m.

Kasprowy Wierch położony jest w grani górnej Tatr i znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Szczyt góruje nad trzema dolinami: Doliną Bystrej i Doliną Suchej Wody Gąsienicowej po stronie polskiej oraz Doliną Cichą po stronie słowackiej. Całoroczna kolej linowa z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu w całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Długość trasy wynosi 4252,81 metra.

Ponadto, podczas pobytu w Małym Cichym zobaczyliśmy i zwiedziliśmy między innymi:

  • Halę Gąsienicową – jest to północna część Doliny Gąsienicowej. Na hali znajduje się duże i bardzo popularne schronisko PTTK ,,Murowaniec’’. To baza wypadowa na Kościelec, Zawrat, Świnicę, Kozi Wierch oraz Kasprowy Wierch. Z tego miejsca prowadzi także szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy. W przeszłości Hala Gąsienicowa była halą pasterską będącą jednym z większych ośrodków pasterstwa w Tatrach.
  • Czarny Staw Gąsienicowy – to jezioro polodowcowe, położone na wysokości 1624 m i jest czwartym co do głębokości jeziorem tatrzańskim. Czarny Staw jest największym jeziorem Doliny Gąsienicowej.
  • Jaskinię Dziura – położona w Tatrach Zachodnich, w Dolinie ku Dziurze. Otwór wejściowy jaskini, o szerokości 3 m i wysokości 2 m znajduje się u stóp Ściany nad Dziurą. Jaskinia utworzyła się w skałach wapiennych i składa się z jednej dużej komory.
  • Dolinę Chochołowską -  najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, znajdująca się na zachodnim skraju polskich Tatr Zachodnich. Zajmuje obszar ponad 35 km2 i ma długość ok. 10 km. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu na Siwej Polanie. Na szlaku napotykamy różne ciekawostki przyrodnicze, podziwiamy piękne krajobrazy. W dojnej części dolina zbudowana jest ze skał osadowych, natomiast w górnej ze skał krystalicznych.
  • Gubałówkę – schodząc Krupówkami w dół, dochodzimy do drogi na Gubałówkę obok kolejki.
  • Rusinową Polanę – t polana reglowa w polskich Tatrach Wysokich. Położona jest na wysokości ok. 1180-1300 m n.p.m. Całkowita jej powierzchnia wynosi obecnie ok. 20 ha. Walory widokowe tej polany są wspaniałe.
  • Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach w Tatrach Wysokich. Przez lata Wiktorówki stały się miejscem szczególnie ważnym nie tylko dla górali, ale także dla turystów, taterników, oraz licznie odwiedzanym przez młodzież. Sanktuarium i polanę wielokrotnie odwiedzał Karol Wojtyła. Na skałach wokół kaplicy umieszczono wiele tablic pamiątkowych poświęconych osobom, które zginęły w górach.

Nie zapomnieliśmy o ofercie handlowej Krupówek, a także o relaksacyjno-regeneracyjnej wizycie w Aqua Parku w Zakopanem. W drodze powrotnej z obozu sportowego nie mogło zabraknąć kolejnych atrakcji. Tym razem zwiedziliśmy kopalnię soli w Bochni. W bardzo ciekawy sposób przewodnik przedstawił historię kopalni wydobycia soli. Podczas pobytu pod ziemią nie mogło zabraknąć przejażdżki kolejką. W godzinach wieczornych zameldowaliśmy się w Stalowej Woli. Program obozu został zrealizowany.