1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w dniu 29 lutego 2016 r., w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 5, odbyły się projekcje filmu pt. „Niezłomni Żołnierze Wyklęci – wspomnienia Pana Bolesława Chmielowca, żołnierza AK pseudonim Komar”.

Film obejrzeli uczniowie wszystkich klas gimnazjum wraz z nauczycielami. Słowo wstępne wygłosiła nauczycielka historii p. Marzena Kozioł. Przybliżyła uczniom pojęcie „żołnierze wyklęci” i krótko scharakteryzowała czasy, w których przyszło działać członkom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Po zakończeniu projekcji zwróciła uwagę na osobisty charakter wspomnień bohatera filmu i przypomniała pokrótce metody stosowane przez Urząd Bezpieczeństwa w celu wymuszenia zeznań lub współpracy. Film będzie kanwą do przeprowadzenia na najbliższych lekcjach historii dyskusji na temat organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski.